Ortodoncja funkcjonalna to profilaktyka wad zgryzu, wad wymowy i wad postawy u dzieci.

TMD ACADEMY KIDS

Mamy epidemie wad zgryzu u maluszków.  Ortodoncja funkcjonalna to profilaktyka wad zgryzu i postawy u dzieci. 

Ortodoncja funkcjonalna to przywrócenie prawidłowych funkcji.

  • To prawidłowe oddychanie
  • To prawidłowe żucie
  • To prawidłowe połykanie
  • To prawidłowa postawa
  • To prawidłowy rozwój dziecka
  • To profilaktyka wad zgryzu i postawy

Profilaktyka dzieci – kształtowanie zdrowych nawyków

Profilaktyka wad zgryzu, wad wymowy i wad postawy.

Epidemia wad zgryzu i postawy

MOC prawidłowego żucia i oddychania.

Kształtować dobre nawyki to jest cel ortodoncji funkcjonalnej! Zdrowie to gra strategiczna – zacznij od drobnych i podstawowych rzeczy. Prawidłowe jedzenie i oddychanie ma wielką MOC‼️

To jest rehabilitacja narządu żucia każdego dnia i w każdej minucie. Nasze maluchy potrzebują wsparcia. Zdrowie to rzecz dynamiczna nie ma gwarancji, na zdrowie jeżeli sami o nie nie zadbamy. Ortodonta nie musi znać strategicznie jak postępować przy rehabilitacji stomatologicznej z mięśniami u pacjenta, ale diagnostycznie powinien umieć zdiagnozować nieprawidłowości i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

 

 

Żucie to aktywność fizyczna, której trzeba nauczyć się od najmłodszych lat. Tak jak uczymy się mówić i pisać. Musimy nauczyć się prawidłowo żuć. Żucie jest bardzo istotne dla rozwoju fizycznego, psychicznego dziecka i prawidłowego rozwoju szczęki. Opóźnienie w rozwoju tej funkcji może nastąpić poprzez nieprawidłowe nawyki żywieniowe np. papkowata dieta, stosowanie zbyt długo butelki zamiast łyżki, niewielka podaż stałej i twardej żywności. Uwaga dzieci umieją świetnie manipulować i wymuszać preferowaną żywności przetworzoną przemysłowo. Nieprawidłowe nawyki, takie jak stosowanie smoczków i ssania palca również wpływa na nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki. Coraz częściej do mojego gabinetu zgłaszają się dzieci, u których widać zmianę napięcia mięśni w obrębie ust i nieprawidłowości zębowe. W związku z tym ważnym elementem są prawidłowe nawyki żywieniowe. Gryzienie twardych pokarmów i miażdżenie jedzenia zapewnia niezbędny impuls do wzrostu kości szczęki, który jest jednym z elementów profilaktyki wady zgryzu i postawy.

Zmieniasz swoje nawyki, zmieniasz całe swoje życie.
  • Leczenie ortodontyczne to współpraca specjalistów, ale też współpraca lekarza z pacjentem.
  • Jeżeli drogi pacjencie zmieniasz swoje życie – zmieniasz funkcje, która wpłynie na Twoje zęby.
  • Jeżeli Twoja wada zgryzu zostanie wyleczona, ale nieprawidłowe nawyki pozostaną – wada będzie nawracać.
  • Żadna stała retencja (aparaty retencyjne) nie są w stanie utrzymać efektów leczenia. Jeżeli sam sobie nie pomożesz, sam sobie zaszkodzisz.
Zadbaj o swoje zdrowie – ja zadbam o Twoje zęby.

Co to takiego jest pozycja spoczynkowa języka ? 

Gdzie jest Twój język przez cały czas, kiedy nie pracuje?

Przeważnie nie zwracamy uwagi gdzie znajduje się nasz język – jaką pozycje przyjmuje w jamie ustanej, kiedy nie jest w ruchu podczas mówienia czy picia lub jedzenia.
Ta pozycja, zwana pozycją spoczynkową języka, nazywana jest również pozycją ,,kobry,, My w gabinecie nazywamy ją pozycją ,,meduzy,,
Problemy pojawiają się gdy w pozycji spoczynkowej język przyjmuje nieprawidłowe ułożenie. Konsekwencje tego ustawienia mogą mieć wpływ na wiele problemów, które będą rzutować na nasze zęby a nawet nasze zdrowie.
Z punku widzenia ortodontycznego – język jest najlepszym fizjologicznym aparatem ortodontycznym. Jego położenie na podniebieniu zapewnia m. in. prawidłowy rozwój szczęki, wówczas szczęka przyjmuje kształt litery U. Natomiast jeżeli język leży na dole (czyli na żuchwie) szczeka może zmienić swój kształt na literę V. Nieprawidłowe ułożenie języka zmienia też tor oddechowy.
Pozycja języka ma również wpływ na staw skroniowo – żuchwowy (ssż):
  1.  język ułożony na żuchwie nadmiernie ją obciąża i utrudnia właściwą koordynację ruchową zespołu język – żuchwa,
  2.  język ułożony na żuchwie może sprzyjać wysunięciu głowy i szyi w przód co powoduje cofnięcie żuchwy i wzrost kompresji w ssż,
  3.  język położony na żuchwie może wymuszać niewłaściwy sposób oddychania- przez usta,
  4.  język ułożony na żuchwie napiera na przednie zęby, może doprowadzić do ich wychylenia.
Liczne badania wykazały, że brak prawidłowej pozycji spoczynkowej języka powoduje zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, a co za tym idzie brak dobrych warunków, prawidłowej przestrzeni do wytwarzania dźwięków mowy. Na matrycy pozycji spoczynkowej języka powstaje funkcja połykania (!), a dalej dźwięki mowy. Wg prof. D. Pluty-Wojciechowskiej to ruch wertykalno-horyzontalny, wg prof. B. Ostapiuk to pozycja kobry, a dla wielu to pionizacja szerokiego języka.
Pozycja spoczynkowa języka to szeroki język umieszczony za górnymi siekaczami, przywarty do podniebienia w ¾ długości jego przedniej powierzchni grzbietowej.
Pionizacja języka to sprawność.
Obserwujemy ją w następujących aspektach:
1. pozycji spoczynkowej języka,
2. połykaniu,
3. oddychaniu,
4. artykulacji (wymowie).
Mowa to wisienka na torcie.
Prawidłowa wymowa wymaga specyficznych, dokładnych mikroruchów naszych narządów mowy. Każda niesprawność tych narządów wpływa na właściwą realizację dźwięków mowy. Dla przykładu: zaburzając funkcję spoczynkową języka, przyczyni się to do wad wymowy prawie całego systemu fonemowo-fonetycznego języka polskiego, gdyż dane głoski są wytwarzane na matrycy pozycji szerokiego i uniesionego języka (wg systemu fonemowo-fonetycznego B. Rocławskiego) .
Funkcję spoczynkową języka zazwyczaj zaburza krótkie wędzidełko języka (ankyloglossia), nieprawidłowa funkcja oddechowa, zaburzenia tonusu, choroby neurogenne.
Zaburzenia anatomiczne twarzoczaszki przyczyniają się do powstania dyslalii anatomicznej (zaburzenia dźwięków mowy na skutek wad anatomicznych narządów mowy; za: D. Emiluta-Rozya; ), a zaburzenia funkcji biologicznych/fizjologicznych, jak oddychanie, pobieranie i obróbka pokarmu, połykanie spowodują powstanie dyslalii funkcjonalnej (zaburzenia dźwięków mowy na skutek zaburzeń funkcji fizjologicznych).
Ułożenie ma znaczenie?
Wypracowane nawyki pozostają na dłużej.
Do czego może doprowadzić tłoczenie języka :
1. czy tylko do zgryzu otwartego w odcinku przednim ,
2. czy tylko do wychylenia siekaczy ,
3. czy tylko do zwężenia się szczęki (kształt V) ,
4. czy tylko do przebudowy całego wzorca rozwoju twarzy.
Dobra diagnoza podstawa dobrego leczenia.

Profilaktyka NIE LECZENIE – to jest to 
Dentysta to nie tylko misja naprawianie to misja ZAPOBIEGANIE
Zapraszam do współpracy logopedów i fizjoterapeutów
Mamy epidemie wad zgryzu u maluszków. Ortodoncja funkcjonalna to profilaktyka wad zgryzu i postawy u dzieci.
Ortodoncja funkcjonalna to przywrócenie prawidłowych funkcji.
  • To prawidłowe oddychanie
  • To prawidłowe żucie
  • To prawidłowe połykanie
  • To prawidłowa postawa
  • To prawidłowy rozwój dziecka
  • To profilaktyka wad zgryzu i postawy
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu.
Zęby są jednak tylko odbiorcą problemu nie nadawcą, dlatego istotne jest znalezienie przyczyny problemu.
Jeżeli zęby są krzywe to znaczy, że coś doprowadziło do tego, że się wykrzywiły.
Warto wcześniej rozpoznać nieprawidłowości funkcjonalne, które doprowadzają do dysharmonii zgryzowej i powodują wady zgryzu. Niektóre z problemów pojawiają się już w dzieciństwie i warto wprowadzić profilaktykę wady zgryzu u maluszków.
Siła dobrego nawyku, czyli oddychania przez nos, jedzenia z zamkniętą buzią i proste siedzenia ma znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka. Kto to kontroluje ten kontroluje swoje zdrowie.
Oddychamy i jemy wszyscy, wydaje nam się, że robimy to dobrze. ️Niestety coraz częściej nasze dzieci oddychają, siedzą i jedzą nieprawidłowo. ️Prawidłowe oddychanie to aktywny nos i domknięte usta. Język przyklejony do podniebienia. Prawidłowe oddychanie się opłaca, ponieważ, gdy dziecko oddycha przez nos jego rozwój jest prawidłowy. ️Kiedy oddychanie jest nieprawidłowe może nastąpić zniekształcenie szczęki i łuków zębowych u maluszka. Co doprowadza do nasilonych kostnych wad zgryzu oraz wad postawy.
Apel do rodziców, aby obserwowali swoje dzieci.
Zwróć uwagę – jak oddycha Twoje dziecko, jak siedzi, jak żuje i jak przełyka!
Jeżeli coś Cię zaniepokoi – skonsultuj się ze specjalistą.
Zapraszamy na konsultacje dzieci od 4-5 roku życia.
W Adentis o pacjentów troszczy się dr Aleksandra Gabren oraz mgr Maciej Iwanowski specjalista rehabilitacji.

Proste rzeczy są najtrudniejsze! Z miłości do dzieci ♥️

Epidemia wad wymowy i zgryzu ‼️

MOC prawidłowego żucia i oddychania

MOC prawidłowych nawyków.

Kształtować dobre nawyki to jest cel ortodoncji funkcjonalnej‼️ Zachęcam do wspierania rodziców i informowania, jaki destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka ma nieprawidłowe jedzenie i oddychania i wyręczanie dzieci z podstawowych czynności (wiązanie butów, zakładanie butów, sprzątanie po sobie, eliminowanie twardych produktów z diety, etc. Pomaganie w każdej sekundzie, jeżeli dziecko się zatrzyma na chwilę z miłości do dzieci.  Zdrowie to gra strategiczna- zacznij od drobnych i podstawowych rzeczy. Prawidłowe jedzenie i oddychanie ma wielką MOC‼️ To jest rehabilitacja narządu żucia każdego dnia i w każdej minucie. Nasze maluchy potrzebują wsparcia. Zdrowie to rzecz dynamiczna nie ma gwarancji, na zdrowie jeżeli sami o nie nie zadbamy. Ortodonta nie musi znać strategicznie jak postępować przy rehabilitacji stomatologicznej z mięśniami u pacjenta, ale diagnostycznie powinien umieć zdiagnozować nieprawidłowości i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

 

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu.

Zęby są jednak tylko odbiorcą problemu nie nadawcą, dlatego istotne jest znalezienie przyczyny problemu.

Jeżeli zęby są krzywe to znaczy, że coś doprowadziło do tego, że się wykrzywiły. Warto wcześniej rozpoznać nieprawidłowości funkcjonalne, które doprowadzają do dysharmonii zgryzowej i powodują wady zgryzu. Niektóre z problemów pojawiają się już w dzieciństwie i warto wprowadzić profilaktykę wady zgryzu u maluszków.

Siła dobrego nawyku, czyli oddychania przez nos, jedzenia z zamkniętą buzią i proste siedzenia ma znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka. Kto to kontroluje ten kontroluje swoje zdrowie.

Oddychamy i jemy wszyscy, wydaje nam się, że robimy to dobrze. ️Niestety coraz częściej nasze dzieci oddychają, siedzą i jedzą nieprawidłowo. ️Prawidłowe oddychanie to aktywny nos i domknięte usta. Język przyklejony do podniebienia. Prawidłowe oddychanie się opłaca, ponieważ, gdy dziecko oddycha przez nos jego rozwój jest prawidłowy. ️Kiedy oddychanie jest nieprawidłowe może nastąpić zniekształcenie szczęki i łuków zębowych u maluszka. Co doprowadza do nasilonych kostnych wad zgryzu oraz wad postawy.

Apel do rodziców, aby obserwowali swoje dzieci.

Zwróć uwagę – jak oddycha Twoje dziecko, jak siedzi, jak żuje i jak przełyka!

Jeżeli coś Cię zaniepokoi – skonsultuj się ze specjalistą.

newsletter

Zapisz się do newslettera

Klikając zgadzasz się na przetwarzanie swoich informacji osobowych zgodnie z naszą polityką prywatności.